0

Ο Σωκράτης Διούδης κράτησε ανέπαφη την εστία του για 6ο συνεχόμενο παιχνίδι πρωταθλήματος και κυνηγά ρεκόρ που ανήκουν σε τερματοφύλακες που αποτελούν την ζωντανή ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Τι κι αν ο Παναθηναϊκός αναγκάστηκε να αγωνιστεί με παίκτη λιγότερο σχεδόν για ένα ημίχρονο στον Βόλο; Η αμυντική του γραμμή και ο Σωκράτης Διούδης κράτησαν για μία ακόμα φορά το μηδέν πίσω, με τον Παναθηναϊκό να παραμένει η μοναδική ομάδα στην Ελλάδα που δεν έχει δεχθεί γκολ μέσα στο 2021!

Το τριφύλλι πέρασε από την Μαγνησία με 0-2 και ο Παναθηναϊκός διατήρησε ανέπαφη την εστία του για 6ο συνεχόμενο παιχνίδι, φτάνοντας συνολικά τα 565 λεπτά χωρίς παθητικό, αφού το τελευταίο γκολ που δέχθηκε ο Παναθηναϊκός ήταν εκείνο του Ίνγκασον στην Τούμπά στο 65ο λεπτό της αναμέτρησης με τον ΠΑΟΚ την 13η αγωνιστική.

Τεχνικά, το ρεκόρ απαραβίαστης εστίας του Σωκράτη Διούδη είναι ακόμα μεγαλύτερο αφού απέναντι στον Δικέφαλο είχε αγωνιστεί ο Βασίλης Ξενόπουλος.

Στην πραγματικότητα, ο Θεσσαλονικιός τερματοφύλακας έχει κρατήσει το μηδέν για 7 παιχνίδια (632 λεπτά), αφού ο τελευταίος παίκτης που σκόραρε εναντίον του ήταν ο Νέλσον Ολιβέιρα στο 88ο λεπτό του νικηφόρου ντέρμπι με την ΑΕΚ την 12η αγωνιστική.

Με τον Παναθηναϊκό να έχει στην συνέχεια δύο παιχνίδια απέναντι σε ομάδες που δεν έχουν και την πλέον μεγάλη επιθετική παραγωγή φέτος (Λαμία, Ατρόμητος) ο Διούδης έχει την δυνατότητα να διευρύνει κι άλλο το σερί του και να κυνηγήσει μία θέση στο Top-10 όλων των εποχών για το ελληνικό πρωτάθλημα.

Το ιστορικό ρεκόρ όλων των εποχών κατέχει ο Τάκης Οικονομόπουλος (1.088 λεπτά) από τη σεζόν 1964-65, ενώ έπεται ο μεγάλος Γιόζεφ Βάντσικ που είδε το σερί του να σταματά στα 908 λεπτά την σεζόν 1992-93.

Αναλυτικά τα κορυφαία ρεκόρ απαραβίαστης εστίας όλων των εποχών στην Α’ Εθνική έχουν ως εξής:

1. Τάκης Οικονομόπουλος 1.088 λεπτά (Παναθηναϊκός, 1964/65)

2. Γιόζεφ Βάντσικ 908 λεπτά (Παναθηναϊκός, 1992/93)