0

Με μια εντυπωσιακή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός των απουσιών επέστρεψε από το -22 αλλά δεν πήρε την νίκη.

Ο Παναθηναϊκός «πλήρωσε» στην Μαδρίτη το γεγονός πως… άργησε να ξυπνήσει και να μπει στην αναμέτρηση. Οι «πράσινοι» βρέθηκαν στο -22 στο 20′, ύστερα από ένα από τα χειρότερα ημίχρονα της ιστορίας τους και κυνηγούσαν ένα «θαύμα» στην επανάληψη. Η αμυντική βελτίωση της ομάδας του Όντεντ Κάτας και η… χαλάρωση των Ισπανών έδωσε την ευκαιρία στους πρωταθλητές Ελλάδας να φτάσουν μέχρι το -5 (66-61 στο 35′) και να είναι ξανά ανταγωνιστικοί, αλλά στην τελική ευθεία τα τρίποντα των Αλμπέρτο Αμπάλδε – Σέρχιο Γιουλ «καθάρισαν» το ματς. Φυσικά, στους φιλοξενούμενους μένει ένα μεγάλο «αν», για τις άστοχες προσπάθειες των Σέλβιν Μακ – Μάρκους Φόστερ με το ματς στους 5 πόντους.

Έτσι, το «τριφύλλι», που παρατάχθηκε ξανά δίχως τους Ιωάννη Παπαπέτρου – Γιώργο Παπαγιάννη, υποχώρησε στο 7-14, ενώ η «βασίλισσα» ανέβηκε στο 14-8. Μάλιστα, αυτή ήταν η 12η σερί νίκη των Μαδριλένων επί του Παναθηναϊκού.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.

Η βαθμολογία του Πρωταθλήματος – “Βλέπει” την δεύτερη θέση ο Παναθηναϊκός!

Κάτας: «Είχαμε δύο διαφορετικά ημίχρονα – Μου άρεσε η αντίδραση στην άμυνα»