0

Ντέρμπι πέντε σετ στο Παλατάκι, με τον ΠΑΟΚ να προηγείται 2-1, αλλά τον Παναθηναϊκό να αντιδρά σαν πρωταθλητής και να φεύγει με νίκη ψυχολογίας (2-3 σετ).

Το ματς χαρακτηρίστηκε από πολλές ανατροπές αφού ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το πρώτο σετ. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ πήρε τα δύο επόμενα δύο με το τριφύλλι να παίρνει τελικά τη νίκη με 3-2 σετ.

Με τη νίκη αυτή ο Παναθηναϊκός έφτασε τους 22 βαθμούς και ο ΠΑΟΚ τους 17.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 3-6 με άσο του Ράπτη στο πρώτο σετ. Ο Ρανγκέλ με μπλοκ στον Εβάντρο έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην ομάδα του Ανδρεόπουλου με τον Δεληκώστα να καλεί τάιμ άουτ. Το τριφύλλι μπήκε ιδανικά στο ματς και έφτασε στο 7-13 με άσο του Τσάτσιτς με τον προπονητή του ΠΑΟΚ να καλεί και το δεύτερο τάιμ άουτ.

Η διαφορά έφτασε ακόμη και τους επτά πόντους με τον ΠΑΟΚ να μειώνει (10-15) μετά από λάθη του Πελεκούδα και του Ανδρεόπουλου. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν ξανά στο +7 (11-18) με πρώτο χρόνο του Ρανγκέλ με τον ΠΑΟΚ να μειώνει ξανά με άσο του Καπετανίδη. Ο Παναθηναϊκός δεν έχασε σε κανένα σημείο του σετ τη διαφορά και πήρε το πρώτο σετ με 19-25 μετά από χαμένο σερβίς του Κουμεντάκη.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει διαφορά (1-5) με μπλοκ του Ράπτη στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ. Από εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ βρήκε ρυθμό από την γραμμή του σερβίς με τον Τακουρίδη και με τις καλές επιθέσεις του Ντεν Ντρις προηγήθηκε με 7-5 με τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλεί τάιμ άουτ.

Ο ΠΑΟΚ με ανεβασμένη ψυχολογία συνέχισε να προηγείται στο ματς και έφτασε στο 14-11 με μπλοκ του Εβάντρο στον Ράπτη. Οι παίκτες των δύο ομάδων υπέπεσαν σε αρκετά λάθη με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει σε 16-16 με τα καλά σερβίς του Πελεκούδα. Ο ΠΑΟΚ βρήκε και πάλι τον τρόπο να προσπεράσει για το 19-16 μετά από λάθος επίθεση του Ρανγκέλ, σε μία φάση που ξεσήκωσε τον πάγκο της ομάδας του Δημήτρη Ανδρεόπουλου.

Με δύο σερί άσους του Κουμεντάκη ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 23-17 και κατέκτησε τελικά το δεύτερο σετ με 25-20 με επίθεση του Εβάντρο.

Ο ΠΑΟΚ με την ψυχολογία στα ύψη μπήκε πολύ καλά στο τρίτο σετ και προηγήθηκε με 8-5 μετά από λάθος των παικτών του Παναθηναϊκού. Το σετ ανήκε ολοκληρωτικά στον ΠΑΟΚ που είχε βρει για τα καλά ρυθμό μέσω του σερβίς.

Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 15-13 με τον Ράπτη αλλά τα λάθη του Έλληνα παίκτη στην επίθεση σε συνδυασμό με το καλό μπλοκ της ομάδας της Θεσσαλονίκης έκαναν το σκορ 18-13 με το Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλεί τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν υποδειγματικά το σετ με 25-16 μετά από μπλοκ του Άγκανιτς πάνω στον Τσάτσιτς.

Με τον Ρανγκέλ να παίρνει σερί πόντους ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 2-6 στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ. Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο double score (6-12) μετά από λάθος επίθεση του Εβάντρο. Ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοση στο μπλοκ και μείωσε στον πόντο με τον Τακουρίδη.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ αλλά ο Ντεν Ντρις δεν τροφοδητήθηκε καθόλου από τα μισά του σετ και μετά με αποτέλεσμα το τριφύλλι να χτίσει και πάλι διαφορά. Δύο σερί άσοι του Τσάτσιτς (16-22) έφεραν την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου σε θέση ισχύος και τελικά ισοφάρισε σε 2-2 σετ οδηγώντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Με πάιπ του Τσάτσιτς το τριφύλλι προηγήθηκε με 2-5 στο τάι μπρέικ. Με δύο σερί μπλοκ του Ρανγκέλ η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έφτασε στο +5 (3-8) με τους παίκτες του ΠΑΟΚ να κάνουν πολλά λάθη δίνοντας την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να χτίσει ακόμη μεγαλύτερη διαφορά και να πάρει τη νίκη με 3-2 σετ.

Τα σετ: 2-3 (19-25, 25-21, 25-16, 18-25, 7-15)\

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Κομητούδης, Άγκανιτς 9 (4/11 επ., 5 μπλοκ), Κουμεντάκης 13 (11/28 επ., 2 άσσοι, 62% υπ. – 46% άριστες), Τακουρίδης 9 (5/6 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Εβάντρο 11 (10/25 επ., 1 μπλοκ, 63% υπ. – 30% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 17 (16/35 επ., 1 άσσος) / Κοκκινάκης (λ, 64% υπ. – 52% άριστες), Πριγιέ, Καπετανίδης 1 (1 άσσος).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 16 (13/23 επ., 3 άσσοι, 62% υπ. – 42% άριστες), Γιάκομπσεν 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 14 (8/14 επ., 6 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 7 (7/16 επ., 48% υπ. – 33% άριστες), Ράπτης 20 (16/39 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πελεκούδας 10 (9/15 επ., 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 80% υπ. – 70% άριστες), Μούχλιας (64% υπ. – 27% άριστες), Πανταλέων 1 (1/2 επ.).