0

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Champions League πήραν Μπάγερν Μονάχου και Τσέλσι κόντρα σε Λάτσιο και Ατλέτικο Μαδρίτης αντίστοιχα.

Μπάγερν Μονάχου – Λάτσιο 2-1

Καυτή Μπάγερν Μονάχου στην οκτάδα του Τσάμπιονς Λιγκ! Οι Βαυαροί επικράτησαν με 2-1 της Λάτσιο και με συνολικό σκορ 6-2 πέρασαν στα προημιτελικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, στέλνοντας την ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι σπίτι της!

Ο Λεβαντόφσκι στο 33ο λεπτό άνοιξε το σκορ με πέναλτι, με τον Τσούπο-Μοτίν στο 73΄να διπλασιάζει τα τέρματα. Στο 82’ ο Παρόλο μείωσε σε 2-1 που ήταν και το τελικό σκορ.

Με 4-2-3-1 ξεκίνησε ο Χάνσι Φλικ την Μπάγερν Μονάχου. Ο Νίμπελ ήταν κάτω από τα δοκάρια. Παβάρ, Μπόατενγκ, Αλάμπα και Ερναντές στην αμυντική γραμμή, με τον Κίμιχ και τον Γκορέτσκα να καλύπτουν τον άξονα. Η τριάδα πίσω από τον επιθετικό αποτελούνταν από τους Σανέ, Μίλερ και Γκνάμπρι, ενώ σέντερ φορ ήταν ο Λεβαντόφσκι.

Ο Σιμόνε Ιντσάγκι επέλεξε το 3-4-1-2 για την Λάτσιο. Ο Ρέινα έκατσε κάτω από τα δοκάρια. Στην άμυνα βρίσκονταν οι Μάρουσιτς, Ατσέρμπι και Ράντου, με τους Λατσάρι, Φάρες να είναι τα δυο μπακ/χαφ και οι Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Εσκαλάντε οι δυο μέσοι. Ο Λουίς Αλμπέρτο έπαιζε μπροστά τους και σέντερ φορ ήταν ο Μουρίκι και ο Κορέα.

Το ματς

Όπως είναι λογικό η Μπάγερν από τα πρώτα κιόλας δευτερόλεπτα είχε βρει τον ρυθμό της και είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, με τη Λάτσιο να…ξυπνάει λίγα λεπτά αργότερα. Γενικότερα, από το πρώτο τέταρτο και μετά οι φιλοξενούμενοι πάτησαν στα πόδια τους και άρχισαν να απειλούν. Στο 31′ όμως ύστερα από εκτέλεση κόρνερ ο Μουρίκι αγκάλιασε τον Μπόατενγκ, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Στο 33ο λεπτό ο Λεβαντόφσκι εκτέλεσε και άνοιξε το σκορ για την Μπάγερν Μονάχου. Οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με τους Βαυαρούς να έχουν το προβάδισμα, ενώ στην υπόθεση της πρόκρισης δεν υπήρχε καμία αμφιβολία μετά και το 4-1 του πρώτου αγώνα.

Οι αρκετές αλλαγές στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου έριξαν τον ρυθμό, με την Μπάγερν να συνεχίζει να ελέγχει το παιχνίδι και να διαχειρίζεται άψογα το προβάδισμα της. Ο Λεβαντόφσκι άγγιξε το δεύτερο γκολ στο 67′ αλλά το δεξί δοκάρι τον σταμάτησε, με τον Χάνσι Φλικ να του δίνει ανάσες αφού τον έβγαλε στο 71′ για να περάσει στη θέση του ο Τσούπο-Μοτίν. Ούτε ένα δίλεπτο αργότερα ο Καμερουνεζος επιθετικός δέχτηκε την ωραία κάθετη από τον Αλάμπα και νίκησε στο τετ-α-τετ τον Ρέινα (2-0).

Οι παίκτες της Λάτσιο έδειχναν απογοητευμένοι σαν να είχαν παραδοθεί μετά τη βαριά ήττα του πρώτου αγώνα, αλλά τελικά βρήκαν το γκολ της τιμής στο 82ο λεπτό με κεφαλιά του Παρόλο μετά από εκτέλεση φάουλ του Περέιρα, μειώνοντας στο τελικό 2-1 και αποχαιρετώντας τη διοργάνωση.

ΜΠΑΓΕΡΝ (Χάνσι Φλικ): Νίμπελ, Παβάρ, Μπόατενγκ (46′ Ζίλε), Αλάμπα, Ερναντέζ, Κίμιχ (77′ Μαρτίνεθ), Γκορέτσκα (64′ Ντέιβις), Σανέ, Μίλερ (71′ Μουσιάλα), Γκνάμπρι, Λεβαντόφσκι (71′ Τσούπο-Μοτίν)

ΛΑΤΣΙΟ (Σιμόνε Ιντζάγκι): Ρέινα, Λατσάρι (57′ Παρόλο), Μάρουσιτς, Ατσέρμπι, Ράντου, Φάρες (46′ Λούλιτς), Λουίς Αλμπέρτο (75′ Κατάλντι), Εσκαλάντε (84′ Άκπα-Άκπρο), Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Κορέα, Μουρίκι (55′ Περέιρα).

Τσέλσι – Ατλέτικο Μαδρίτης 2-0

Κρατώντας για μία ακόμη φορά το μηδέν στην άμυνα, η Τσέλσι νίκησε με 2-0 την λίγη Ατλέτικο Μαδρίτης και προκρίθηκε στους «8» του Champions League με συνολικό σκορ 3-0!

Οι «μπλε» κυριάρχησαν ενάντια σε μία ομάδα που δεν είχε συγκέντρωση και με τους Ζιγιέκ και Έμερσον να σκοράρουν, εξασφάλισε την παρουσία της στα προημιτελικά, βυθίζοντας στην απογοήτευση την ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε.

Το ματς

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με στόχο να πιέσουν και να βρουν γρήγορα το γκολ που θα ισοφάριζε το σκορ του πρώτου αγώνα, όμως πλην ενός πενταλέπτου και μιας σέντρας-σουτ του Λόντι που μάζεψε εύκολα ο Μεντί, δεν κατάφεραν κάτι άλλο.

Η πρωτοβουλία των κινήσεων πέρασε γρήγορα στην πλευρά των Άγγλων, με τον Βέρνερ να βλέπει το σουτ του στο 19’ να κοντράρει και την μπάλα να απομακρύνεται από την εστία των Ισπανών. Στο 26’, οι «ροχιμπλάνκος» ζήτησαν πέναλτι για κράτημα του Αθπιλικουέτα στον Καράσκο όμως ο Ορσάτο δεν συγκινήθηκε και έδειξε «παίζετε».

Λίγο αργότερα, στο 34’, ήρθε το 1-0 για την Τσέλσι, με τους παίκτες του Τόμας Τούχελ να αντεπιτίθενται υποδειγματικά και τον Βέρνερ να βγάζει μόνο του τον Ζιγιέκ που σκόραρε, στέλνοντας την μπάλα κάτω από τα πόδια του Όμπλακ.

Η Ατλέτικο έδειξε να αποσυντονίζεται μετά το γκολ αλλά συνήλθε και είχε μία καλή στιγμή με τον Φέλιξ, το σουτ του οποίου μπλόκαρε ο Μεντί (39’). Στο 45’ ήταν η σειρά του Κόβατσιτς να απειλήσει, όμως το μακρινό του σουτ πέρασε άουτ, στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η αντίδραση των φιλοξενούμενων συνέχισε να αγνοείται, με τους Λονδρέζους να εξακολουθούν να είναι ανώτεροι και να έχουν καλές στιγμές με Βέρνερ (48’), Ρούντιγκερ (53’) και Ζιγιέκ (57’).

Εν συνεχεία ο ρυθμός έπεσε ακόμη περισσότερο, με τους φιλοξενούμενους να μένουν και με δέκα παίκτες στο 81’ μετά από απευθείας κόκκινη κάρτα στον Σάβιτς για εκτός φάσης χτύπημα στον Ρούντιγκερ. Ο αμυντικός των Λονδρέζων βέβαια, φάνηκε να καταρρέει κάπως εύκολα…

Ο επίλογος γράφτηκε στις καθυστερήσεις, όταν ο Έμερσον διαμόρφωσε το τελικό σκορ με κοντινό σουτ δευτερόλεπτα αφού είχε περάσει στο ματς και ένα δίλεπτο μετά από την σπουδαία επέμβαση του Μεντί σε σουτ του Φέλιξ – τη μοναδική μεγάλη απειλή για την εστία του στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι «ροχιμπλάνκος» έμειναν εντέλει εκτός δίχως να καταφέρουν να σκοράρουν έστω μία φορά στα νοκ άουτ, πέφτοντας… θύματα της δικής τους, αμυντικής προσέγγισης που χρησιμοποίησε ο Τούχελ. Πλέον μοναδικός στόχος για τους Ισπανούς το πρωτάθλημα, όπου όμως έχουν δει Μπαρτσελόνα και Ρεάλ Μαδρίτης να πλησιάζουν επικίνδυνα…

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

Τσέλσι (Τόμας Τούχελ): Μεντί, Αθπιλικουέτα, Ζουμά, Ρούντιγκερ, Τζέιμς, Καντέ, Κόβατσιτς, Αλόνσο, Ζιγιέκ (77’ Πούλίσιτς), Βέρνερ, Χάβερτς (90+3’ Έμερσον).

Ατλέτικο (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Τρίπιερ (69’ Λεμάρ), Σάβιτς, Χιμένες, Λόντι (46’ Ερμόσο), Γιορέντε, Κόκε, Σαούλ, Καράσκο (53’ Ντεμπελέ), Σουάρες (59’ Κορέα), Φέλιξ.

Θα μείνει αρκετό καιρό εκτός ο Μπρέι – Ποιο το χρονοδιάγραμμα της επιστροφής του

Ο «πυροσβεστικός» ρόλος του Ντρεοσί και η καλή εντύπωση που έχει αφήσει σε όλους