0

Η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου με όπλο το καλό σερβίς κατάφερε να χτίσει σημαντικές διαφορές μέσα στα σετ. Σημειώνεται ότι το τριφύλλι είχε ζοριστεί αρκετά στο ματς των δύο ομάδων για το πρωτάθλημα.

Ωστόσο στο ματς του κυπέλλου η εικόνα ήταν διαφορετική. Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού και καθάρισε το ματς σε κάτι περισσότερο από μία ώρα αγώνα.

Ο επαναληπτικός είναι προγραμματισμένος για το Σάββατο 3 Απριλίου.

Στην επόμενη φάση προκρίνεται η ομάδα που θα συμπληρώσει δύο νίκες, ενώ στην περίπτωση που και οι δύο διαγωνιζόμενες ομάδες έχουν από μία νίκη, στους δύο μεταξύ τους αγώνες, δημιουργείται βαθμολογία (3 βαθμοί για νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ, 2 βαθμοί για νίκη με 3-2 σετ, 1 βαθμό για ήττα με 2-3 σετ και 0 βαθμοί για ήττα με 1-3 και 0-3 σετ). Εάν με την βαθμολογία αυτή έχουν τους ίδιους βαθμούς, τότε μετά τη λήξη του 2ου αγώνα θα διεξάγεται Χρυσό Σετ (golden set).

Τα σετ 3-0: (25-16, 25-17, 25-13)

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 45 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων και των Αμαζόνων προήλθαν από 3 άσσους, 22 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων. Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-17, 25-13)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Απόστολος Οικονόμου): Χουντέκοβα 10 (9/20 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ. – 56% άριστες), Νεΐκοβα 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Κωνσταντέλλου 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Τσιτσιγιάννη 8 (7/16 επ., 1 άσσος), Χαντάβα 18 (11/25 επ., 6 άσσοι, 1 μπλοκ, 31% υπ. – 23% άριστες), Σάντσες 16 (13/17 επ., 3 μπλοκ) / Ξηντάρα (λ, 40% υπ. – 40% άριστες), Τζαφέρη (λ), Κασδοβασίλη 1 (1/1 επ.), Λεωνίδου (33% υπ. – 33% άριστες).

Α.Ο.Ν. ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Στέλιος Ατσιδαύτης): Αρβανιτοπούλου 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Χρυσομάλλη 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Σιδεράτου 4 (4/14 επ.), Χριστοδούλου 6 (4/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 40% άριστες), Μαστοράκη 3 (1/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκρέκα 8 (8/19 επ., 57% υπ. – 43% άριστες) / Σαμπάτη (λ, 30% υπ. – 30% άριστες), Τσιγαρίδα, Κωτσιάκη 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Κορρέ 2 (2/4 επ.), Βαρουδάκη (43% υπ. – 29% άριστες).

Ανοίγει ξανά η αγορά – Πότε και πώς θα λειτουργήσουν τα καταστήματα – Όλα τα μέτρα