0

Δεν τα κατάφεραν οι πράσινοι!

Με το δίποντο αυτό η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε τους 27 βαθμούς σε 15 ματς. Στους 28 είναι πλέον ο Παναθηναϊκός που την επόμενη αγωνιστική παίζει με αντίπαλο τον Ολυμπιακό.

Μεγάλη εμφάνιση για την ομάδα του Ματιάσεβιτς έκανε ο Κοκκινάκης που αγωνίστηκε ως ακραίος αλλά και ο Άγκανιτς που διέλυσε την πράσινη υποδοχή με τα σερβίς του. Ο Παναθηναϊκός δεν είχε καλή απόδοση στην υποδοχή ενώ οι παίκτες του έκαναν πολλά λάθη στην επίθεση.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με σχήμα ανάγκης λόγω των απουσιών του. Για την ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν αγωνίστηκαν οι Εβάντρο, Κουμεντάκης αλλά και ο Καπετανίδης. Κάπως έτσι ο Κοκκινάκης πήρε θέση ως ακραίος (ο Αντωνιάδης έπαιξε λίμπερο) ενώ θέση βασικού πήρε και ο Μπούτος στη διαγώνιο με τον Κανέλλο στα άκρα.

Με λάθος επίθεση του Άγκανιτς και δύο σερί άσους του Ανδρεόπουλου ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 9-5 στο ξεκίνημα του ματς. Με δύο σερί πόντους του Ράπτη το τριφύλλι έφτασε στο 12-7 έχοντας τον απόλυτο έλεγχο.

Η στόχευση του Παναθηναϊκού ήταν να χτυπήσει από την γραμμή του σερβίς υπολογίζοντας στην κακή υποδοχή του ΠΑΟΚ. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 18-11 με μπλοκ του Τσάτσιτς με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 19-14 με κακό σερβίς του Ρανγκέλ. Στην τελική ευθεία του σετ η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έφτασε στο 22-14 μετά από χαμένη επίθεση του Κοκκινάκη και το 25-17 για το 1-0 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ μπήκε στο ματς ο Ντεν Ντρις για τον ΠΑΟΚ. Η ομαδα της Θεσσαλονίκης προηγήθηκε με 6-8 με τον Κοκκινάκη με τον Παναθηναϊκό να προσπερνά με 10-8 με σερί καλά σερβίς. Με μπλοκ άουτ του Τσάτσιτς ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 13-11 με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει σε 13-13 με επίθεση του Κοκκινάκη και άσο του Άγκανιτς.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ για 2-3 πόντους με τον Παναθηναϊκό να προσπερνά και πάλι με 18-16 με επίθεση του Ράπτη. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ισοφάρισε ξανά σε 18-18 με άσο του Ντεν Ντρις ενώ προσπέρασε με 19-20 με άσο του Κανέλλου. Με μπλοκ του Ντεν Ντρις στον Τσάτσιτς ο ΠΑΟΚ έφτασε στο διπλό σετ μπολ (22-24) με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να κατακτά το δεύτερο σετ μετά από χαμένη επίθεση του Ράπτη.

Με άσο του Τσάτσιτς ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 3-0 στο τρίτο σετ. Με μπλοκ του Ρανγκέλ η διαφορά ανέβηκε στους τέσσερις πόντους με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα μέχρι το 13-8 με τον Ράπτη.

Σε εκείνο το σημείο η ομάδα της Θεσσαλονίκης βρήκε αντίδραση βρίσκοντας ρυθμό μέσα από το σερβίς της. Με τα καλά μπλοκ του Άγκανιτς και άσο του Κανέλλου ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε και με δύο σερί λάθη του Ράπτη προσπέρασε για το 14-16. Με τα καλά σερβίς του Άγκανιτς η ομάδα του Ματιάσεβιτς άρχισε να χτίζει νέο σερί φτάνοντας στο 15-20 με τον Ράπτη να δίνει ανάσα στον Παναθηναϊκό. Στην τελική ευθεία του σετ δεν άλλαξε τίποτα με τον ΠΑΟΚ να κατακτά το σετ με 18-25 με άσο του Κοκκινάκη.

Με τον Τσάτσιτς στο σερβίς ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με δύο πόντους στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει αμέσως με τον Ντεν Ντρις. Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν ξανά με δύο πόντους (10-8, 11-9) με τον Ράπτη αλλά η ομάδα της Θεσσαλονίκης με τα καλά σερβίς του Ντεν Ντρις προσπέρασε για το 11-13 με το τριφύλλι να ισοφαρίζει εκ νέου.

Με μπλοκ του Ρανγκέλ στον Κοκκινάκη ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 16-15 και 17-15 με επίθεση του Γιάκομπσεν. Μετά από λάθος επίθεση του Ράπτη η ομάδα του Ματιάσεβιτς ισοφάρισε ξανά (17-17) αλλά οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 22-17 με επίθεση του Τσάτσιτς και άσο του Ανδρεόπουλου. Ο Πανταλέων σε πρώτο χρόνο τελείωσε το σετ για τον Παναθηναϊκό (25-19) οδηγώντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Με μπλοκ του Τσάτσιτς ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 5-3 στο πέμπτο σετ. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 9-6 με τον Ράπτη με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 10-9 με μπλοκ του Άγκανιτς.

Ο Πανταλέων έδωσε και πάλι λύση για τον Παναθηναϊκό που προσπέρασε με 12-9 παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη. Με άσο του Άγκανιτς ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 13-12 και ισοφάρισε σε 14-14 με ένα περίεργο πέρασμα του Κοκκινάκη. Με δύο σερί λάθη από Ράπτη και Ανδρεόπουλο ο ΠΑΟΚ πήρε το σετ και τη νίκη με 3-2 σετ.

Τα σετ 2-3 (25-17, 22-25, 18-25, 25-19, 14-16)