0

Από 0-2 σετ και παρότι αδιάφορο βαθμολογικά, ο Παναθηναϊκός έκλεισε τα φετινά ντέρμπι με τον Ολυμπιακό με μία επική ανατροπή (36-34 το 3ο σετ!) και νίκη γοήτρου (3-2) στο μοναδικό ομαδικό άθλημα που δεν είχε φέτος νίκη επί του αιωνίου αντιπάλου.

Το ματς δε διεκδικούσε δάφνες ποιότητας ωστόσο κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων για τρεις περίπου ώρες.

Μετά από ρεσιτάλ χαμένων σερβίς εκατέρωθεν στο ξεκίνημα του πρώτου σετ, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 13-10 με επίθεση του Ανδρεόπουλου. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 14-14 με τον Έγκλεσκαλνς ενώ με μπλοκ άουτ του Λετονού προηγήθηκαν με 16-17 με τον Παναθηναϊκό να προσπερνά και πάλι με την ελάχιστη διαφορά μετά από λάθος των παικτών του Ολυμπιακού.

Στην τελική ευθεία του σετ δύο σερί άσοι του Έγκλεσκαλνς έδωσαν προβάδισμα δύο πόντων (20-22) στον Ολυμπιακό. Η ομάδα του Πειραιά κατέκτησε με διαφορά δύο πόντων (23-25) το πρώτο σετ μετά από επίθεση του Έγκλεσκαλνς.

Με επίθεση της Εφραμίδης ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα δύο πόντων στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει μετά από λάθος του Έγκλεσκαλνς. Με λάθος του Λετονού διαγώνιου ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 16-13 με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στον πόντο με άσο του Εφραιμίδη.

Με τα καλά σερβίς του Μιγιάηλοβιτς ο Ολυμπιακός έχτισε σερί και προηγήθηκε με 19-20 με το προβάδισμα να αλλάχει χέρια διαρκώς. Στην τελική ευθεία η ομάδα του Πειραιά έφτασε στο διπλό σετ μπολ (22-24) με τον Εφραμίδη και κατέκτησαν και το δεύτερο σετ με πλασέ του Στιβαχτή.

Ο Ολυμπιακός έχτισε διαφορά με το ξεκίνημα του τρίτου σετ. Η ομάδα του Πειραιά βρήκε ρυθμό μέσα από το σερβίς και έφτασε στο 7-13 με τον Εφραμίδη. Ο Παναθηναϊκός μείωσε στον πόντο με τον Ανδρεόπουλο αλλά οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 14-18 με τον Μιγιαήλοβιτς έχοντας τον απόλυτο έλεγχο.

Ο Παναθηναϊκός μείωσε ξανά (18-19) με τον Τσάτσιτς και ισοφάρισε σε 22-22 με τον Ανδρεόπουλο. Με τον ίδιο παίκτη η ομάδα του Ανδρεόπουλου έφτασε στο σετ μπολ και σε εκείνο το σημείο ξεκίνησε ένα μαραθώνιος με διαδοχικά χαμένα σετ μπολ για τον Παναθηναϊκό και ματς μπολ για τον Ολυμπιακό για να φτάσουμε στο 34-34 και την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου να κατακτά το τρίτο σετ με 36-34(!) με δύο σερί μπλοκ από Χαράλαμπο Ανδρεόπουλο και Ρανγκέλ.

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός πήρε και πάλι μικρή διαφορά με το ξεκίνημα. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 11-14 με μπλοκ του Χαραλαμπίδη και έδειχναν να έχουν το πάνω χέρι για την κατάκτηση του σετ. Ωστόσο ο Παναθηναϊκός δεν είχε πει ακόμη την τελευταία του κουβέντα, μείωσε τη διαφορά ενώ προσπέρασε με 23-22 με άσο του Τσάτσιτς. Το τριφύλλι δεν άφησε το προβάδισμά του να πάει χαμένο και κατέκτησε το σετ με 25-23 με πρώτο χρόνο του Ρανγκέλ.

Με σερί καλά μπλοκ του Ρανγκέλ και του Ανδρεόπουλου το τριφύλλι έφτασε στο 5-0 στο ξεκίνημα του τάι μπρέικ. Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να μπει στο τάι μπρέικ και ο Παναθηναϊκός πήρε μία σπουδαία νίκη.

Τα σετ 23-25, 23-25, 36-34, 25-23, 15-7

Κάτας: «Δεν έχω πολλά να πω – Ήταν δύσκολη για εμάς η τέταρτη περίοδος»

Αινιγματικό post Γιαννακόπουλου: «Πήρε 10 χρόνια, αλλά το λύσαμε – Του βγάλαμε… εισιτήριο χωρίς επιστροφή!»