0

Ο Φοίνικας Σύρου πέρασε με 3-0 σετ από την έδρα του Παναθηναϊκού στο τελευταίο ματς του Σωτήρη Πανταλέων στα ελληνικά γήπεδα. Ολοκληρώθηκε η σεζόν για το τριφύλλι που τερμάτισε στην τρίτη θέση της Volley League.

Στο κλειστό του Αμαρουσίου η συγκίνηση ήταν διάχυτη στο «αντίο» του σπουδαίου αρχηγού. Ο Σωτήρης Πανταλέων έπαιξε για τελευταία φορά επαγγελματικό βόλεϊ, χειροκροτήθηκε από συμπαίκτες και αντιπάλους και πλέον ετοιμάζεται για έναν νέο ρόλο, αυτον του γενικού αρχηγού όλων των αγωνιστικών τμημάτων του ερασιτέχνη.

Ο Φοίνικας έφτασε στο τρίποντο και στρέφει πλέον την προσοχή του στον ημιτελικό με τον Ολυμπιακό για το Λιγκ Καπ.

Σε ντέρμπι για γερά νεύρα εξελίχθηκε το πρώτο σετ. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να φτάσει τη διαφορά στους δύο πόντους στο ξεκίνημα με τον Μούχλια, που ξεκίνησε αντί του Ανδρεόπουλου. Ο Φοίνικας βρίσκονται ρυθμό από την γραμμή του σερβίς ισοφάρισε και προηγήθηκε κιόλας με τρεις πόντους.

Οι γηπεδούχοι με μπλοκ του Ρανγκέλ ισοφάρισε σε 22-22 με τον Φοίνικα να παίρνει ξανά το προβάδισμα με τον Ράιτς. Με λάθος του Ράπτη οι Συριανοί έφτασαν στο διπλό σετ μπολ (22-24) με το τριφύλλι να ισοφαρίζει ξανά (24-24) με δύο λάθη από Ράτκε και Πρωτοψάλτη. Η ομάδα της Σύρου κατέκτησε το πρώτο σετ (24-26) με μπλοκ άουτ του Ράιτς.

Ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα δύο πόντων στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ με τον Ράπτη. Με μπλοκ του Ράτκε πάνω στον Μούχλια ο Φοίνικα ισοφάρισε σε 11-11 και προσπέρασε με 13-14 με άσο του Πρωτοψάλτη.

Με μπλοκ άουτ του Στερν οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 13-16 με τον Παναθηναϊκό να μειώνει στον πόντο με μπλοκ του Πελεκούδα. Με επίθεση του Τσάτσιτς οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 18-18 με τους Συριανούς να φτάνουν στο +2 (18-20) με άσο του Στερν. Η ομάδα του Ιγκόρ Γιούρισιτς έφτασε τη διαφορά στους τρεις πόντους (20-23) με επίθεση του Πρωτοψάλτη και κατέκτησε και το δεύτερο σετ (21-25) με μπλοκ του Παπαγγελόπουλου.

Ο Φοίνικας μπήκε πολύ δυνατά στο τρίτο σετ και με τον Πρωτοψάλτη προηγήθηκε με 1-4 με τον Παναθηναϊκό να μειώνει στον πόντο. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν ξανά στο +3 (7-10) με τον Ράιτς με τον Κροάτη διαγώνιο να διαμορφώνει το 10-15 για την ομάδα του Ιγκόρ Γιούρισιτς. Με μπλοκ του Πελεκούδα το τριφύλλι μείωσε σε 16-19 με τους Συριανούς να κρατούν σταθερά μία διαφορά και να φτάνουν στη νίκη.

Τα σετ 0-3 (24-26, 21-25, 21-25)