0

Σαν σήμερα πριν από ακριβώς πενήντα χρόνια ο Παναθηναϊκός επικρατούσε με 3-0 στη Λεωφόρο του Ερυθρού Αστέρα, ανέτρεπε το 4-1 του πρώτου ματς και πετύχαινε μια επική πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Πρωταθλητριών.

Είναι αδιαμφισβήτητα η μεγαλύτερη πρόκριση στην ιστορία του Παναθηναϊκού και σε αυτή του ελληνικού ποδοσφαίρου σε συλλογικό επίπεδο . Είναι η μεγαλύτερη νίκη που έχει πάρει το τριφύλλι στο ιστορικό πλέον γήπεδο της Λεωφόρου.

Ο Παναθηναϊκός στις 28 Απριλίου του 1971 υποδεχόταν τον Ερυθρό Αστέρα στο κατάμεστο γήπεδο της Λεωφόρου, με σκοπό να ανατρέψει το εις βάρους του 4-1 του πρώτου αγώνα του Βελιγραδίου.

Το σκορ του πρώτου ματς έβαζε δύσκολα στο τριφύλλι, αλλά τόσο ο Πούσκας όσο και οι παίκτες πίστευαν ότι μπορούν να πετύχουν την ανατροπή και να πάρουν την πρόκριση στον μεγάλο τελικό.

Όλη η Αθήνα εκείνη την ημέρα ζούσε γι αυτό το παιχνίδι.

Οι παίκτες του Φέρεντς Πούσκας μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο δεύτερο λεπτό με ωραίο γκολ του Αντώνη Αντωνιάδη.

Το τριφύλλι είχε πνίξει τον Ερυθρό Αστέρα και τον πίεζε για να πετύχει την μεγάλη ανατροπή. Το 2-0 έγινε από τον ίδιο ποδοσφαιριστή στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 55ο λεπτό του αγώνα με μια σπουδαία κεφαλιά, που κατά τον ίδιο ήταν η κορυφαία της καριέρας του.

Πλέον στο σημείο εκείνο η πρόκριση από θαύμα έφτασε να είναι μόλις μια ανάσα μακριά. Μόλις 8 λεπτά αργότερα, ο Τότης Φυλακούρης έδωσε στον Καμάρα με τον Φέρεντς Πούσκας να φωνάζει στον παίκτη του να σουτάρει. Ο Καμάρας δεν αστόχησε και έστειλε τον Παναθηναϊκό στον τελικό του Γουέμπλεϊ.

Μετά το τέλος του αγώνα στους δρόμους της Αθήνας συνέβαινε το αδιαχώρητο. Η πρόκριση αυτή είναι η μεγαλύτερη στην ιστορία του Παναθηναϊκού σε συλλογικό επίπεδο. Αντίστοιχη της καμία άλλη ομάδα στην Ελλάδα ούτε καν έχει καταφέρει να πλησιάσει.

Παναθηναϊκός (Πούσκας): Κωνσταντίνου, Τομαράς, Σούρπης, Καμάρας, Βλάχος, Καψής, Δομάζος, Φυλακούρης, Χατζηανδρέου (90′), Γραμμός, Αντωνιάδης, Καλλιγέρης, Αθανασόπουλος (54′)

Ερυθρός Αστέρας (Μίλιανιτς): Ντουίκοβιτς, Τζόριτς, Παύλοβιτς, Μπογκίσεβιτς, Κλενκόφσκι, Νόφκοβιτς, Κάρασι, Ατσίμοβιτς, Γιάνκοβιτς, Οστοϊτς, Φιλίποβιτς

Σανμαρτεάν: «Δεν ήμουν ντοπαρισμένος…»