ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Άνετη νίκη για τα κορίτσια του Παναθηναϊκού

0

Με τις Μούλη, Κωτούλα, Μόργκαν και Ριντ να πετυχαίνουν τους 64 από τους 84 πόντους του «τριφυλλιού», ο Παναθηναϊκός επικράτησε εύκολα (84-66) του ΟΑ Χανίων για την Α1 Μπάσκετ Γυναικών.

Με το αποτέλεσμα αυτό ο Παναθηναϊκός έκανε το 4 στα 4 στον Β’ Γύρο του πρωταθλήματος και παρέμεινε στην κορυφή της κατάταξης. Ωστόσο, η πρωτιά και το πλεονέκτημα έδρας στους τελικούς θα κριθεί στο ντέρμπι «αιωνίων» το Σάββατο (8/5, 15:00).

Για το «τριφύλλι» στο ματς με τα Χανιά ξεχώρισαν οι Κόλμπι Μόργκαν (20 πόντοι, 5 ριμπάουντ), Τσάστιτι Ριντ (14 πόντοι, 14 ριμπάουντ), Λολίτα Λύμουρα (8 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Ελισάβετ Κωτούλα (15 πόντοι) και Πετρούλα Μούλη (15 πόντοι, 5 ριμπάουντ).

Στα πρώτα εννέα λεπτά το παιχνίδι ήταν απολύτως ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο και το σκορ να είναι στο 16-16. Κάπου εκεί ο Παναθηναϊκός πάτησε… γκάζι και ξέφυγε. Τέσσερις αναπάντητοι πόντοι από τις γηπεδούχες, διαμόρφωσαν το 20-16 της πρώτης περιόδου.

Το σερί συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η ομάδα των Χανίων έμεινε χωρίς καλάθι για πέντε περίπου αγωνιστικά λεπτά. Έτσι οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη πήραν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στο 12’ (28-16) και κατάφεραν να την διατηρήσουν στην ανάπαυλα (37-26).

Το σκηνικό άλλαξε στην έναρξη του δευτέρου μέρος, καθώς τα Χανιά με επιμέρους σκορ 9-2 μείωσαν στους τέσσερις (39-35). Άμεση ήταν όμως η αντίδραση του Παναθηναϊκού, αφού μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου κατάφερε να αγγίξει διαφορές 20 πόντων (60-42, 62-44).

Κάπως έτσι το «τριφύλλι» μπήκε με σημαντική διαφορά στην τελευταία περίοδο (62-48). Παρ’ όλα αυτά δεν χαλάρωσαν. Στα πρώτα τέσσερα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχες έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 13-4, εκτόξευσαν το προβάδισμά τους (75-52) και «καθάρισαν» το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 37-26, 62-48, 84-66

Δείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα

Tο αντίο του Παναθηναϊκού στον Τσάτσις: «Mια φορά Παναθηναϊκός πάντα Παναθηναϊκός» (Vid)

Μπόλονι: «Έχουμε αποδείξει ότι μπορούμε να τα καταφέρουμε»