0

«Τιτανομαχία» στο «Γουέμπλεϊ» για μια θέση στον τελικό

Στον πρώτο ημιτελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, η Ιταλία αντιμετωπίζει την Ισπανία, στο «Γουέμπλεϊ» του Λονδίνου.

Ώρα ημιτελικών στο Euro 2020, με το πρώτο παιχνίδι της φάσης των «4» να αποτελεί και την… Τιτανομαχία. Η Ιταλία αντιμετωπίζει την Ισπανία, με τις δυο ομάδες να έχουν εντυπωσιάσει στη διοργάνωση, με την απόδοσή τους.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο τεχνικός της Ιταλίας, Ρομπέρτο Μαντσίνι, έχει ένα -αλλά σημαντικό πρόβλημα-, καθώς δεν μπορεί να υπολογίζει στις υπηρεσίες του υπερπολύτιμου, Λεονάρντο Σπινατσόλα.

Ο άσος της Ρόμα υπέστη ρήξη αχίλλειου τένοντα στο αριστερό του πόδι στον ημιτελικό με το Βέλγιο και θα μείνει εκτός δράσης για περίπου έξι μήνες.

Τη θέση του στο αριστερό άκρο της άμυνας αναμένεται να πάρει ο Έμερσον. Σε ό, τι αφορά το σύνολο του Ενρίκε, ο Πάμπλο Σαράμπια δίνει αγώνα δρόμου, προκειμένου να προλάβει το ματς.

Συνοπτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα στο Euro 2020:

 Α’ ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
11/06 ΡΩΜΗ ΤΟΥΡΚΙΑ-ΙΤΑΛΙΑ  0-3
12/06 ΜΠΑΚΟΥ ΟΥΑΛΙΑ-ΕΛΒΕΤΙΑ  1-1
16/06 ΜΠΑΚΟΥ ΤΟΥΡΚΙΑ-ΟΥΑΛΙΑ  0-2
16/06 ΡΩΜΗ ΙΤΑΛΙΑ-ΕΛΒΕΤΙΑ  3-0
20/06 ΡΩΜΗ ΙΤΑΛΙΑ-ΟΥΑΛΙΑ  1-0
20/06 ΜΠΑΚΟΥ ΕΛΒΕΤΙΑ-ΤΟΥΡΚΙΑ  3-1
Β’ ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
12/06 ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ ΔΑΝΙΑ-ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ  0-1
12/06 ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΒΕΛΓΙΟ-ΡΩΣΙΑ  3-0
16/06 ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ-ΡΩΣΙΑ  0-1
17/06 ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ ΔΑΝΙΑ-ΒΕΛΓΙΟ  1-2
21/06 ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ-ΒΕΛΓΙΟ  0-2
21/06 ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ ΡΩΣΙΑ-ΔΑΝΙΑ  1-4
 Γ’ ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
13/06 ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙ ΑΥΣΤΡΙΑ-ΣΚΟΠΙΑ  3-1 
13/06 ΑΜΣΤΕΡΝΤΑΜ ΟΛΛΑΝΔΙΑ-ΟΥΚΡΑΝΙΑ  3-2
17/06 ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙ ΟΥΚΡΑΝΙΑ-ΣΚΟΠΙΑ  2-1
17/06 ΑΜΣΤΕΡΝΤΑΜ ΟΛΛΑΝΔΙΑ-ΑΥΣΤΡΙΑ  2-0
21/06 ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙ ΟΥΚΡΑΝΙΑ-ΑΥΣΤΡΙΑ  0-1
21/06 ΑΜΣΤΕΡΝΤΑΜ ΣΚΟΠΙΑ-ΟΛΛΑΝΔΙΑ  0-3
 Δ’ ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
13/06 ΛΟΝΔΙΝΟ ΑΓΓΛΙΑ-ΚΡΟΑΤΙΑ  1-0
14/06 ΓΛΑΣΚΩΒΗ ΣΚΩΤΙΑ-ΤΣΕΧΙΑ  0-2
18/06 ΓΛΑΣΚΩΒΗ ΚΡΟΑΤΙΑ-ΤΣΕΧΙΑ  1-1
18/06 ΛΟΝΔΙΝΟ ΑΓΓΛΙΑ-ΣΚΩΤΙΑ  0-0
22/06 ΛΟΝΔΙΝΟ ΤΣΕΧΙΑ-ΑΓΓΛΙΑ  0-1
22/06 ΓΛΑΣΚΩΒΗ ΚΡΟΑΤΙΑ-ΣΚΩΤΙΑ  3-1
 Ε’ ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
14/06 ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΠΟΛΩΝΙΑ-ΣΛΟΒΑΚΙΑ  1-2
14/06 ΣΕΒΙΛΛΗ ΙΣΠΑΝΙΑ-ΣΟΥΗΔΙΑ  0-0
18/06 ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΣΟΥΗΔΙΑ-ΣΛΟΒΑΚΙΑ  1-0
19/06 ΣΕΒΙΛΛΗ ΙΣΠΑΝΙΑ-ΠΟΛΩΝΙΑ  1-1
23/06 ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΣΟΥΗΔΙΑ-ΠΟΛΩΝΙΑ  3-2
23/06 ΣΕΒΙΛΛΗ ΣΛΟΒΑΚΙΑ-ΙΣΠΑΝΙΑ  0-5
ΣΤ’ ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
15/06 ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ ΟΥΓΓΑΡΙΑ-ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ  0-3
15/06 ΜΟΝΑΧΟ ΓΑΛΛΙΑ-ΓΕΡΜΑΝΙΑ  1-0
19/06 ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ ΟΥΓΓΑΡΙΑ-ΓΑΛΛΙΑ  1-1
19/06 ΜΟΝΑΧΟ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ-ΓΕΡΜΑΝΙΑ  2-4
23/06 ΜΟΝΑΧΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ-ΟΥΓΓΑΡΙΑ  2-2
23/06 ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ-ΓΑΛΛΙΑ  2-2
 ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
26/06 ΑΜΣΤΕΡΝΤΑΜ Ουαλία – Δανία (1)  0-4
26/06 ΛΟΝΔΙΝΟ Ιταλία – Αυστρία (2)  2-1 (παρ.)
27/06 ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ Ολλανδία – Τσεχία (3)  0-2
27/06 ΣΕΒΙΛΛΗ Βέλγιο – Πορτογαλία (4)  1-0
28/06 ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ Κροατία – Ισπανία (5)  3-5 (παρ.)
28/06 ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙ Γαλλία – Ελβετία (6)  4-5 (πεν.)
29/06 ΛΟΝΔΙΝΟ Αγγλία – Γερμανία (7)  2-0
29/06 ΓΛΑΣΚΩΒΗ Σουηδία – Ουκρανία (8)  1-2 (παρ.)
ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
02/07 ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ Ελβετία – Ισπανία (9)  1-3 (πέν. 1-1 κ.δ.)
02/07 ΜΟΝΑΧΟ Βέλγιο – Ιταλία (10)  1-2
03/07 ΜΠΑΚΟΥ Τσεχία – Δανία (11)  1-2
03/07 ΡΩΜΗ Ουκρανία – Αγγλία (12)  0-4
ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
06/07 ΛΟΝΔΙΝΟ Ιταλία – Ισπανία (13)  22:00
07/07 ΛΟΝΔΙΝΟ Αγγλία – Δανία (14)  22:00
ΤΕΛΙΚΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
11/07 ΛΟΝΔΙΝΟ Νικητής 13 – Νικητής 14  22:00

 

 

Καλύτερος νέος παίκτης της Basket League o Χουγκάζ!

Previous article

Ο Παναθηναϊκός είναι πάντα εδώ!

Next article

You may also like

Comments

Leave a Reply / Αφήστε σχόλιο

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.