0

Ισόπαλος με σκορ 1-1 αναδείχθηκε ο Παναθηναϊκός με την Αλ Τααβόν από τη Σαουδική Αραβία, στο πρώτο του φιλικό ματς στο πλαίσιο της προετοιμασίας του για τη νέα σεζόν.

Οι πράσινοι εμφανίστηκαν φυσιολογικά με βαριά πόδια στο πρώτο τους τεστ σε συνθήκες αγώνα, είχαν αρκετά προβλήματα στην κυκλοφορία της μπάλας στο αρχικό ημίωρο του ματς, αλλά στη συνέχει βελτίωσαν την εικόνα τους, σκόραραν με ένα υπέροχο γκολ με τον Χατζηθεοδωρίδη στο 38’ και ήταν ανώτεροι των αντιπάλων τους στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας και δοκάρι με τον Ιωαννίδη στο 59’.

Από τακτικής πλευράς υπήρξαν αρκετά θέματα που ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς γνωρίζει ότι θα πρέπει να λύσει μέσω των προπονήσεων, ενώ από άποψη προσώπων ο Αλεξαδρόπουλος, ο Πέρεθ και ο Κώτσιρας έδωσαν τα πιο ενθαρρυντικά μηνύματα. Θετική ήταν επίσης η εικόνα των Χουανκάρ, Μπουζούκη και Ενγκμπακοτό στο δεύτερο μισό του ματς.

Πώς έπαιξε ο Παναθηναϊκός στο πρώτο ημίχρονο

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς στο πρώτο ημίχρονο χρησιμοποίησε ως σχηματισμό το 4-2-3-1, με τον Διούδης κάτω από τα δοκάρια, τον Κώτσιρα δεξιό μπακ και τον Χατζηθεοδωρίδη αριστερό, τους Βέλεθ και Ρόμπι κεντρικούς αμυντικούς και τους Αλεξανδρόπουλο και Μαουρίσιο κεντρικούς μέσους.
Στο δεξί φτερό της επίθεσης ήταν ο Σαβιέρ, στο αριστερό ο Βιγιαφάνιες και ο Καρλίτος σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Μακέντα. Από τακτικής πλευράς ο Βιγιαφάνιες έκλεινε συνεχώς προς τον άξονα και γινόταν επιτελικός μέσος, αφήνοντας την πλευρά στον Χατζηθεοδωρίδη, ενώ ο Καρλίτος σε φάση επίθεσης γινόταν δεύτερος φορ και σε φάση άμυνας γύριζε στη μεσαία γραμμή.

Η τέταρτη στο πρωτάθλημα της Σαουδικής Αραβίας, Αλ Τααβόν, αγωνίστηκε με 3-4-3 και είχε τον έλεγχο με την κατοχή της μπάλας στο πρώτο 20λεπτο, δίχως ωστόσο να απειλήσει τους πράσινους.

Το τριφύλλι είχε άρτια οργάνωση σε άμυνα χώρου και δεν δέχτηκε καταστάσεις τρανζίσιον, την ίδια στιγμή ωστόσο υπήρχε πρόβλημα στη φάση ανάπτυξης και κατοχής της μπάλας, με συνέπεια να μην μπορεί να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις απέναντι σε οργανωμένη άμυνα.

Τακουνάκι Μακέντα, γκολάρα Χατζηθεοδωρίδη

Μετά το πρώτο 25λεπτο ο Παναθηναϊκός βρήκε κάποιες λύσεις, κυρίως από τη δεξιά πλευρά με τον πολύ καλό Κώτσιρα, είχε ωστόσο θέματα από αριστερά με τον Χατζηθεοδωρίδη, παρότι αυτός ήταν ο παίκτης που άνοιξε το σκορ στο 38’ (1-0) μετά από έξοχο τακουνάκι του Μακέντα σε ιδανικό επιθετικό τρανζίσιον του τριφυλλιού.

Μία ολιγωρία του Μαουρίσιο, που αντί να βρίσκεται στον τομέα ευθύνης του ήταν στη μεσαία γραμμή δίπλα στον Μακέντα, με τον Γιοβάνοβιτς να του φωνάζει δευτερόλεπτα πριν ο Ταβαμπά ισοφαρίσει σε 1-1 στο 40’.

Σε γενικές το πρώτο ημίχρονο είχε ελάχιστες φάσεις και το θέαμα ήταν μέτριο, με κορυφαίο του Παναθηναικού του Αλεξανδρόπουλο, τον Κώτσιρα και τον Βέλεθ.

Ανάποδα πόδια οι εξτρέμ

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Γιοβάνοβιτς διατήρησε ως σχηματισμό το 4-2-3-1 και άλλαξε τους εννέα από τους έντεκα (έμειναν μόνο οι Διούδης και Αλεξανδρόπουλος). Ο Σάντσες ήταν δεξιός μπακ, ο Χουανκάρ αριστερός, οι Σιδεράς και Σερπέζης στόπερ, ο Πέρεθ με τον Αλεξανδρόπουλο  κεντρικοί μέσοι, ο Μπουζούκης δεξιός εξτρέμ, ο Ενγκμπαγκοτό αριστερός (με ανάποδα πόδια) και ο Σανκαρέ επιτελικός μέσος με ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Ιωαννίδη.

Η εικόνα των πράσινων ήταν αρκετά βελτιωμένη, με την παρουσία του Πέρεθ να βοηθάει στο κράτημα της μπάλας και τον Μπουζούκη (παρότι ανέτοιμος καθώς έχει χάσει προπονήσεις) που έκλεινε στον άξονα με τον Σανκαρέ σε θέση 10 να δίνουν στηρίγματα.

Ιδιαίτερα δραστήριος ήταν ο Ενγκμπαγκοτό που είχε στο ενεργητικό του μία ωραία εκτέλεση φάουλ που έδιωξε δύσκολα ο Κάσιο σε κόρνερ, ενώ στο 59’ ο Ιωαννίδης έχασε μεγάλη ευκαιρία παίρνοντας το ριμπάουντ μετά από σουτ του Πέρεθ και στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Τεράστια ευκαιρία για τη νίκη, χάθηκε από τον Καμπετσή μετά από ενέργεια και πάσα του Ιωαννίδη στο 89′.

Ο Αϊτόρ δεν αγωνίστηκε καθόλου εξαιτίας κάποιων ενοχλήσεων που αισθάνθηκε το πρωί της Πέμπτης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Διούδης (60’ Χριστογεώργος), Κώτσιρας (46’ Σάντσες), Βέλεθ (46’ Σερπέζης), Ρόμπι (46’ Σιδεράς), Χουάνκαρ, Πέρεθ, Αλεξανδρόπουλος (54’ Αθανασακόπουλος), Ενγκμπαγκοτό,  Σανκαρέ, Μπουζούκης (74’ Καμπετσής), Ιωαννίδης.

ΑΛ ΤΑΑΒΟΝ: Κάσιο, Γιαζίμπ, Ταβαμπά, Σάντρο, Νουάφ, Αμποζμπάν, Κάντι, Σμουχάν, Παϊντόντ, Τζάγκο, Αμίσι.

Η πικρή αλήθεια: Το «έσοδα – έξοδα» έχει… ταβάνι!

Γιοβάνοβιτς: «Μπορούσαμε καλύτερα – Πολύ καλό μάθημα»