0

Το τραγικό δεύτερο ημίχρονο των πράσινων.

Είναι περιττό να πούμε ότι ο αγώνας του Παναθηναϊκού με τον Ερυθρό Αστέρα στο Μόναχο δεν επιδέχεται κριτικής (83-55). Τουλάχιστον το δεύτερο μέρος. Γιατί στο πρώτο οι “πράσινοι” ήταν θετικοί. Έδειξαν και πάλι το καλό πρόσωπό τους στην άμυνα (δέχθηκαν 32 πόντους), είχαν ενέργεια, πίεσαν, έτρεξαν, ενώ στην επίθεση είχαν “καθαρό” μυαλό με τον Κασελάκη να κάνει την διαφορά. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο τέλος του πρώτου μέρους είχε 11 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ για την ομάδα του. Αλλά ως εκεί…. Γιατί όσα ακολούθησαν στο δεύτερο ημίχρονο δικαιολογούν πλήρως τις εκρήξεις του Δημήτρη Πρίφτη (και ήρεμος ήταν με αυτά που έβλεπα), με το τεχνικό επιτελείο του Παναθηναϊκού να πρέπει να κρατήσει την… κασέτα του ματς για να τη δείχνει κάθε μέρα στους “πράσινους”.

Με 51 πόντους σε ημίχρονο δε… στρίβεις

Δεν έχει καμία απολύτως σημασία να αναλύσουμε τις αγωνιστικές λεπτομέρειες του δεύτερου ημιχρόνου. Από που να το πιάσεις και που να το αφήσει. Από το “θολωμένο” μυαλό της επίθεσης; Από την κάκιστη αμυντική λειτουργία; Από τις πολύ κακές επιστροφές στην άμυνα που έδιναν το δικαίωμα στους παίκτες του Ράντονιτς να βρίσκουν συνέχεια πόντους στον αιφνιδιασμό; Άλλωστε το σκορ του δεύτερου ημιχρόνου “μιλάει” από μόνο του. 35-32 υπέρ του Παναθηναϊκού έληξε το πρώτο μέρος και το δεύτερο 20-51. Ο Παναθηναϊκός δηλαδή έβαλε 20 πόντους και δέχθηκε 51. Αυτός φυσικά και δεν είναι ο Παναθηναϊκός που οραματίζεται ο Πρίφτης. Ούτε και ο κόσμος.

Θέμα νοοτροπίας

Το θέμα, στον αγώνα με τον Αστέρα δεν ήταν αγωνιστικό. Το θέμα είναι…. νοοτροπίας. Και πολύ σωστά το εντόπισε ο Έλληνας τεχνικός στη διάρκεια ενός τάιμ άουτ. “Είναι θέμα αυτοσεβασμού” είπε χαρακτηριστικά στους παίκτες του. Και αυτό είναι που πρέπει να διαχειριστεί και ο ίδιος και οι συνεργάτες του και οι ίδιοι οι παίκτες. Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς στράβωσε. ΟΚ. Στο πρόγραμμα είναι. Μπορεί να συμβεί και θα ξανασυμβεί. Το θέμα είναι τι κάνεις. Το παρατάς και τρως 30 στο κεφάλι; Όχι βέβαια. Συνεχίζεις να παίζεις. Και αυτό είναι το μόνο που δεν έκαναν οι “πράσινοι”. Έκαναν όλα τα άλλα (μοίραζαν μπάλες από εδώ και από εκεί, σούταραν χωρίς πλάνο, δεν έπαιζαν άμυνα), αλλά μπάσκετ δεν έπαιξαν.

Στο πρόγραμμα και αυτές οι ήττες

Αλλά μην τρελαινόμαστε κιόλας. Δεν έγινε τίποτα. Ένα φιλικό ήταν. Ένα πολύ κακό φιλικό για τον Παναθηναϊκό που επέδειξε χτυπητές αδυναμίες. Οι περισσότερες εκ των οποίων (αν όχι όλες) είναι γνωστές εκ των προτέρων. Από την έλλειψη ενός ακόμα παίκτη στην περιφέρεια, από την απουσία του Νέντοβιτς, αλλά και από την έλλειψη χημείας που είναι κάτι απολύτως φυσιολογικό δεδομένης της χρονικής περιόδου αλλά και των πολλών αλλαγών στο ρόστερ.

Και τώρα συνεχίζει….

Τώρα ο Παναθηναϊκός συνεχίζει. Το πρόγραμμά του. Από το ματς με τον Αστέρα έχει να μάθει και να κρατήσει πολλά. Οι “30άρες” στα φιλικά πολλές φορές λειτουργούν ευεργετικά. Το θέμα τώρα είναι η αντίδραση στο επόμενο παιχνίδι και στα επόμενα φιλικά να παρουσιάζει βελτίωση. Η περίοδος είναι αλλοπρόσαλλη. Κόντρα στον Απόλλωνα η κριτική ήταν έντονη, απέναντι στην Ζενίτ το αγωνιστικό πρόσωπο της ομάδας ήταν σαφώς ανώτερο (σε όλα τα επίπεδα) και σήμερα το χειρότερο δυνατό.

ΥΓ1: Απέχουμε ακόμα 2 εβδομάδες από το πρώτο επίσημο. Δεν είναι αγώνας δρόμου η προετοιμασία.

ΥΓ2: Ο πλήρης Παναθηναϊκός θα έχει άλλο πρόσωπο. Αυτό το καταλαβαίνουμε όλοι.

ΥΓ3: Περαστικά στον Ουάιτ και μακάρι να την έχει γλιτώσει με το μικρότερο δυνατό κακό. Και μη λέμε ότι θέλουμε ότι ο Οκάρο τον έσπρωξε.