0

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-0 σετ του Ηλυσιακού και έκανε ιδανική πρεμιέρα στο πρωτάθλημα της Volleyleague γυναικών.

Το τριφύλλι έκανε περίπατο στα δύο πρώτα σετ με τον Ηλυσιακό να εμφανίζεται ανταγωνιστικός στο τρίτο. Την επόμενη αγωνιστική ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει τον πάντα δυνατό Πανναξιακό και η ομάδα των Ιλισίων έχει δύσκολη αποστολή κόντρα στον ΑΟ Θήρας στη Σαντορίνη.

Η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου έκανε μία καλή προπόνηση εν όψει της συνέχειας του πρωταθλήματος. Το τριφύλλι μπήκε στο ματς με το πόδι στο γκάζι και έφτασε στο 7-15 και το 9-19 φτάνοντας στην κατάκτηση του πρώτου σετ με χαρακτηριστική άνεση.

Στο σετ ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα τριών πόντων για το 8-11 με την ομάδα των Ιλισίων να στέκεται πιο ανταγωνιστικά στο ξεκίνημα. Το τριφύλλι άρχισει να χτίσει σερί στο φινάλε του σετ όταν στο 12-17 πήρε επτά σερί πόντους φτάνοντας στο 13-25 και το 0-2 στα σετ.

Το τρίτο σετ ήταν και το πιο ανταγωνιστικό. Ο Ηλυσιακός κατάφερε να αιφνιδιάσει την ομάδα του Απόστολου Οικονόμου και προηγήθηκε με 11-6 με το τριφύλλι να ισοφαρίζει σε 14-14 και να προσπερνά για το 14-15.

Ο Ηλυσιακός προηγήθηκε ξανά με 19-17 αλλά ο Παναθηναϊκός σε εκείνο το σημείο έδειξε την ποιότητά του. Οι φιλοξενούμενες έκαναν σερί, έφτασαν στο 19-22 και κατέκτησαν το σετ και τη νίκη.

Τα σετ 0-3 (15-25, 13-25, 20-25)

Νέα μέτρα: Ανησυχία ειδικών για μπαρ, παρελάσεις – 15 ημέρες θα κρίνουν την εφαρμογή τους

Γεωργία – Ελλάδα 0-2: Έμεινε ζωντανή η Εθνική! (video)