0

Ο Παναθηναϊκός σε αντίθεση με το πολύ καλό ξεκίνημα στα πρώτα του ημίχρονα, στα πρώτα λεπτά των δεύτερων εμφανίζει αρκετά κακό πρόσωπο, γεγονός που μπορεί να του στοιχίσει στη συνέχεια.

Το τριφύλλι ειδικά στα δύο εντός έδρας παιχνίδια του έχει ξεκινήσει πολύ δυνατά, με αποτέλεσμα να καθαρίσει το παιχνίδι από νωρίς. Με τον Βόλο μάλιστα ήταν χαρακτηριστικό αυτό, καθώς οι πράσινοι προηγήθηκαν με 2-0 στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης. Αυτό είναι ένα χαρακτηριστικό που επιθυμεί έντονα να υπάρχει στο παιχνίδι του τριφυλλιού ο Γιοβάνοβιτς.

Φυσικά θα πει κάποιος ότι αυτό δεν συνέβη στα ματς με Άρη και ΠΑΣ Γιάννινα, ωστόσο βλέπουμε ότι έχει συμβεί στα περισσότερα ματς που έχουν δώσει οι πράσινοι έχουν πιέσει από το πρώτο λεπτό. Όσον αφορά το παιχνίδι από τον Ολυμπιακό από την άλλη το τριφύλλι έδειξε ένα αρκετά καλό πρόσωπο και στις αρχές του πρώτου κομματιού του αγώνα, παρότι αγωνιζόταν εκτός έδρας.

Το μεγάλο πρόβλημα ωστόσο είναι στο πως μπαίνουν οι πράσινοι στα δεύτερα ημίχρονα. Μέχρι στιγμής αυτό δεν τους έχει στοιχίσει, αλλά είναι θέμα χρόνου να γίνει κάτι τέτοιο. Από το πρώτο κιόλας ματς της σεζόν οι πράσινοι έδειξαν μια… νοχελικότητα στην έναρξη του δεύτερου κομματιού του αγώνα. Παρότι προηγούνταν με 2-0, ο Απόλλων Σμύρνης προσπάθησε να απειλήσει και σε κάποιες στιγμές βρήκε χώρους που θα μπορούσε να εκμεταλλευτεί.

Στην αναμέτρηση της δεύτερης αγωνιστικής και στο ματς με τον ΠΑΣ στα Γιάννενα, το τριφύλλι πήγε στο ημίχρονο με εις βάρος του σκορ 1-0. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου όλοι πίστευαν ότι θα μπει δυνατά για να ισοφαρίσει και να επιδιώξει τη νίκη. Κάτι τέτοιο δεν συνέβη με τους πράσινους να μην δημιουργούν καν ευκαιρία.

Στο ματς με τον Άρη για την 3η αγωνιστική οι πράσινοι παρότι βρισκόντουσαν πίσω στο σκορ από στο πρώτο ημίχρονο, παρουσίαζαν μια σταθερή εικόνα στον αγωνιστικό χώρο. Στο πρώτο 15λέπτο ωστόσο της επανάληψης έχασαν το κέντρο και ουκ ολίγες φορές κινδύνεψαν να δεχθούν φάσεις στο τρανζίσιον και όχι μόνο.

Στην 4η αγωνιστική με τον Βόλο και παρότι το ματς ήταν 3-0, λόγω του εκπληκτικού ξεκινήματος, οι πράσινοι στην αρχή του δεύτερου μέρος δεν ήταν καθόλου καλοί. Από την άλλη στο ματς με τον Ολυμπιακό, όπου ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε σε γενικές γραμμές μια καλή εμφάνιση, είχε ως χειρότερο κομμάτι το πρώτο 15λεπτο του δευτέρου ημιχρόνου.

Γενικότερα λοιπόν αυτές τις πρώτες αγωνιστικές το τριφύλλι δείχνει να οπισθοχωρεί στην αρχή κάθε πρώτου ημιχρόνου. Οι πράσινοι δεν μπαίνουν ποτέ στο δεύτερο ημίχρονο με την ίδια… δυναμική που μπαίνουν στο πρώτο. Μέχρι στιγμής αυτό δεν έχει στοιχίσει στους πράσινους, ωστόσο το… καμπανάκι έχει ηχήσει και ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς το γνωρίζει και το έχει επισημάνει ουκ ολίγες φορές στους ποδοσφαιριστές του.

Θέλει να μπαίνουν στο δεύτερο ημίχρονο με την ίδια δυναμική που μπαίνουν συνήθως και στο πρώτο. Αυτό λοιπόν είναι κάτι που πρέπει να αλλάξουν άμεσα οι πράσινοι, ώστε στο μέλλον να μην βρεθούν προ εκπλήξεων.