0

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε να επιστρέψει στην τελευταία περίοδο από το -20 (64-44) με τον Ντάριλ Μέικον ξανά… σημαιοφόρο

Αναλυτικά η κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού:

Κέντρικ Πέρι: Τραγική εμφάνιση από τον Αμερικανό γκαρντ. Ακατανόητες επιλογές, βιαστικές επιθέσεις, τα πάντα λάθος (0/7 σουτ). Βαθμός: 1

Ντάριλ Μέικον: Το δεύτερο φάουλ του στο πρώτο ημίχρονο τον κράτησε πολλή ώρα εκτός παρκέ, για αυτό και άργησε να μπει στο ματς. «Μίλησε» ξανά στο φινάλε πετυχαίνοντας μεγάλα σουτ, ήταν πρώτος σκόρερ με 17 πόντους αλλά το απόλυτο come back με τον ίδιο ηγέτη δεν ολοκληρώθηκε ποτέ. Βαθμός: 7

Γιώργος Παπαγιάννης: Ξεκίνησε καλά, πήρε αρκετά ριμπάουντ (ρεκόρ καριέρας με 12), έπαιξε καλές άμυνες αλλά επιθετικά δεν μπήκε ποτέ στο πνεύμα του ματς. Άλλωστε, δεν τροφοδοτήθηκε όσο θα έπρεπε, ενώ είχε ξανά κάποια μικρά κενά απόδοσης στην πίσω πλευρά του παρκέ. Βαθμός: 5

Ιωάννης Παπαπέτρου: Ο αρχηγός των νταμπλούχων Ελλάδος κράτησε τον Παναθηναϊκό στο πρώτο ημίχρονο, ενώ σκόραρε και στο τέλος κάποια μεγάλα σουτ (15π.). Θαύματα όμως με ανατροπή από το -20 δεν γίνονται κάθε μέρα. Βαθμός: 6

Γιόγκι Φερέλ: Έδειξε ότι αν βρει ρυθμό θα προσφέρει. Με την παρουσία του στο παρκέ η μπάλα κυκλοφόρησε καλά και μπήκαν κάποια σουτ. Αν δείξει διάθεση στην άμυνα θα είναι εξίσου σημαντικός και στις δύο πλευρές του παρκέ καθώς σίγουρα έχει την ικανότητα να «συμμαζέψει» την επίθεση του «τριφυλλιού». Βαθμός: 4

Λεωνίδας Κασελάκης: Αγωνίστηκε λίγο και δεν μπορέι να κριθεί.

Οκάρο Ουάιτ: Η καλύτερη εμφάνισή του με τον Παναθηναϊκό είχε ένα… ψεγάδι. Ένα αψυχολόγητο φάουλ στον Ουίλμπεκιν ελαφρώς επισκίασε μία εξαιρετική εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση (14π., 4/6 3π.). Βαθμός: 6

Τζεχάιβ Φλόιντ: Αγωνίστηκε λίγο και δεν μπορέι να κριθεί.

Νεμάνια Νέντοβιτς: Στην αρχή του ματς ήταν σκιά του εαυτού του. Είχε πολλά άστοχα τρίποντα και κακές επιθέσεις. Μαζί με τον Μέικον πάλεψαν να επιστρέψει ο Παναθηναϊκός από το -20, αλλά οι «πράσινοι» θέλουν τέτοιες εμφανίσεις για περισσότερη ώρα και όχι για ένα σκάρτο δεκάλεπτο. Βαθμός: 6

Τζέρεμι Έβανς: Έχασε τις μάχες στην ρακέτα, ενώ και επιθετικά ήταν απών. Βαθμός: 3

Λευτέρης Μαντζούκας: Δεν αγωνίστηκε

Χάουαρντ Σαντ Ρος: Μία απλή αναφορά στο παρκέ ο Κουβανός. Το πρόβλημα τραυματισμού που τον ταλαιπώρησε τις προηγούμενες ημέρες δεν τον άφησε να παίξει όπως επιθυμούσε, με αποτέλεσμα να έχει μία «άοσμη» παρουσία. Βαθμός: 4