0

Η νίκη του Παναθηναϊκού στο μεγάλο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό ξεχώρισε την ενδέκατη αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.

Το τριφύλλι με πλουραλισμό στην επίθεση επιβλήθηκε με 3-1 σετ της ομάδας του Πειραιά και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας έχοντας 31 βαθμούς. Η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου την επόμενη αγωνιστική έχει (θεωρητικά) εύκολο έργο απέναντι στον Αίαντα Ευόσμου προτού ολοκληρώσει τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις για τον πρώτο γύρο απέναντι στον ΠΑΟΚ στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Στη δεύτερη με 29 βαθμούς είναι ο Άρης και ο ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Γιάννη Τσαϊρέλη επανήλθε στις νίκες μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό επικρατώντας με 3-0 σετ του Αίαντα. Ο «δικέφαλος» από την άλλη πέρασε από το Μαρκόπουλο με νίκη με 3-1 σετ. Οι δύο ομάδες της Θεσσαλονίκης θα λύσουν τις διαφορές τους στο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής.

Νίκη χωρίς αγώνα πήρε η ΑΕΚ απέναντι στον ΑΟ Θήρας. Η ομάδα της Σαντορίνης πλήττεται από κορωνοϊό και δήλωσε έξι αθλήτριες στο φύλλο αγώνα και μία αδιάθεσια της Διάλλα έφερε οριστική διακοπή μετά τους δύο πρώτους πόντους και κατοχύρωση του ματς στην ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη.

Συνέχεια στο νικηφόρο της σερί έδωσε η Θέτιδα. Η ομάδα της Βούλας επιβλήθηκε με 3-0 σετ των Αμαζόνων έφτασε τους 21 βαθμούς και κοιτάζει ψηλότερα. Την πρώτη του νίκη σημείωσε ο Ηλυσιακός που επιβλήθηκε με 3-0 του Πορφύρα και ξεκόλλησε από την τελευταία θέση.