Μία εκπληκτική τελευταία περίοδος (24-8 επιμέρους σκορ) ήταν αρκετή για τον Παναθηναϊκό, ώστε να «λυγίσει» την αξιόμαχη Δάφνη Αγίου Δημητρίου και να πάρει τη νίκη με 79-59, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Α1 Μπάσκετ Γυναικών.

Επιστροφή στις νίκες εντός των συνόρων για τον Παναθηναϊκό, που έχει αφήσει πίσω του για τα καλά την ήττα στις λεπτομέρειες από τον Ολυμπιακό, κερδίζοντας μεσοβδόμαδα την Χατάι για το Eurocup και σήμερα (5/12) την Δάφνη Αγίου Δημητρίου, αναμετρήσεις που είχατε την ευκαιρία να παρακολουθήσετε μέσα από το κανάλι του SDNA στο Youtube. Στο 5-1 πλέον το «τριφύλλι». Κορυφαίες για την ομάδα της Ελένης Καπογιάννη οι Τσάστιτι Ριντ (24π, 7ρ, 7ασ), Τζανάε Σμιθ (16π, 8ρ) και Σεκουόια Χολμς (16π, 7ρ, 7ασ). Από την άλλη πλευρά, η Δάφνη έπεσε στο 2-3, με την τρίτη συνεχόμενη ήττα της. Ξεχώρισαν οι Λενάε Γκίβενς (31π), Τσάσιτι Πάτερσον (12π) και Ρίνι Ντάνιελ (10π, 8ρ).

Αρκετά καλός ρυθμός στο παιχνίδι εξ’ αρχής και με τις δύο ομάδες να είναι παραγωγικές. Καλύτερη εκκίνηση για την Δάφνη στην αναμέτρηση, που έπειτα από δύο αγωνιστικά λεπτά βρέθηκε να προηγείται με 4-8, με όλους τους πόντους της να προέρχονται από την Γκίβενς. Σταδιακά ο Παναθηναϊκός βελτιώθηκε και ιδιαιτέρως στην άμυνά του, έπειτα από αλλαγές που έκανε στα μαρκαρίσματα η Ελένη Καπογιάννη. Οι «πράσινες» έκαναν σερί 7-0 και μετέτρεψαν το 6-10 σε 13-10, κυρίως με ενέργειες της Χολμς. Εν τέλει η πρώτη περίοδος έκλεισε ισόπαλη στους 17 πόντους, με ένα 4-0 του Παναθηναϊκού στο φινάλε και με την Γκίβενς να έχει 13 πόντους με απόλυτη ευστοχία.

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου οι γηπεδούχες απέδειξαν ότι είχαν πλέον τον έλεγχο του αγώνα και συνέχισαν το σερί τους, φθάνοντας στο 8-0 συνολικά, που από το -4 (13-17), τις έφερε στο +4 (21-17). Ωστόσο ακολούθησαν συνεχόμενα λάθη του Παναθηναϊκού, κάτι που βοήθησε την Δάφνη να «τρέξει» επιμέρους σκορ 2-9 και να προηγηθεί με 23-26 στα μισά της δεύτερης περιόδου. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενες πέτυχαν μεγάλα τρίποντα με τις Ντάνιελ και Γκίβενς και στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης βρέθηκαν στο +6 (30-36), αλλά πήγαν στα αποδυτήρια με το μικρότερο δυνατό προβάδισμα, αφού ο Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις κοντά στο καλάθι και μείωσε σε 37-38.

Η διακοπή του ημιχρόνου φάνηκε πως ήταν ευεργετική για τις παίκτριες του «τριφυλλιού», ώστε να ανακτήσουν τις δυνάμεις τους και την συγκέντρωσή τους. Οι «πράσινες» μπήκαν στο δεύτερο μέρος με διάθεση να πιέσουν την άμυνα, κάτι που βοήθησε και στο επιθετικό κομμάτι. Έτσι η τρίτη περίοδος άρχισε με έξι συνεχόμενους πόντους του Παναθηναϊκού, που έκαναν το 43-38, ενώ η Δάφνη χρειάστηκε τρεισήμισι λεπτά για να πετύχει το πρώτο της καλάθι. Οι γηπεδούχες σταθεροποίησαν σε υψηλά στάνταρ την απόδοσή τους και δεν βρέθηκαν ποτέ ξανά πίσω σκορ. Μάλιστα κατά τη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου πήραν τρεις φορές προβάδισμα επτά πόντων (50-43, 53-46, 55-48), με την Δάφνη απλώς να μειώνει σε 55-51 στη λήξη της περιόδου.

Το τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης άρχισε με καλάθι των φιλοξενούμενων, με αποτέλεσμα η διαφορά να πέσει σε απόσταση ενός καλαθιού, στο 55-53. Όμως ο Παναθηναϊκός δεν έδωσε δικαιώματα στη συνέχεια και το παιχνίδι δεν έγινε ντέρμπι στο φινάλε. Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη πάτησαν… γκάζι, κυριάρχησαν και στις δύο άκρες του παρκέ και έκαναν 10-0 σερί, για να πάρουν για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα, με 65-53, 8:16 πριν το τέλος. Αυτό ήταν μόνο η αρχή για τον Παναθηναϊκό, που κατάφερε να εκτοξεύσει τη διαφορά στο +20 με το τελικό 79-59.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 37-38, 55-51, 79-59